Що робити, якщо викладач хоче хабара
Повідомляє studway.com.ua 03.02.2019 15:17
Шлях до мрій часто-густо вистелений терном і граблями.
Часом дуже хочеться його спростити, щоб здобути швидкий позитивний результат. У такі моменти на допомогу приходить шахрайство. Непотрібно приховувати, що кожен із нас хоч раз пробував подібне: крав солодощі зі стола, брехав батькам про оцінки й не платив за проїзд в автобусі.
Річ у тім, що з віком рівень шахрайства може збільшуватися в масштабах. Тим паче, по спокуси непотрібно йти далеко завдяки нашим закладам освіти: усі ми знаємо, як деякі викладачі ставлять оцінки за маленькі бонуси до офіційної заробітної плати. Що робити, коли не хочеш брати в цьому участі?
Тема корупції вже затерта до дірок, однак чомусь це явище нікуди не зникає із суспільного життя. Неприємно, коли докладаєш зусиль, щоб скласти іспит, але все одно йдеш із купюрами в заліковій книжці чи з пакетом канцелярського приладдя для кафедри.
Хто в цьому винен? Керівники закладів освіти, яких часто звинувачують у подібних справах значно більшого масштабу. Викладачі, які зловживають становищем і не проти збагатитися на сесії. Ледачі студенти, які приходять до універу потусити й знають, що за залік можна буде «забашляти».
У корумпованому виші страждатимуть усі: студенти, які відповідально вчаться, але змушені купувати непотрібні книжки керівника кафедри, і чесні викладачі, яких автоматично починають недолюблювати. І головне, наша система освіти, бо освіта перетворюється на базар, де у виграші той, хто заплатить більше.
Мало розуміти причину й правила гри, особливо якщо грати не хочеться. Щоб ефективно протидіяти хабарництву, варто розібратися з термінами й вивчити матчастину, відкривши Кримінальний кодекс України.
Заклад вищої освіти – ЗВО чи виш (до прийняття ЗУ «Про освіту» застосовували термін «вищий навчальний заклад») – окремий вид установи, який є юридичною особою приватного чи публічного права, діє згідно з виданою ліцензією на провадження освітньої діяльності на певних рівнях вищої освіти. Виші проводять наукову, науково-технічну, інноваційну й методичну діяльність, забезпечують організацію освітнього процесу й здобуття студентами вищої та післядипломної освіти з урахуванням їхніх покликань, інтересів і здібностей.
Тут варто звернути увагу на те, що ЗВО – це юридична особа приватного або публічного права. Це важливо, бо в першому випадку заклад підпорядковується державі, а в другому є незалежною організацією, яка підпорядковується своєму статуту. Це означає, що в кожному з цих варіантів застосовуються різні статті старого доброго Кримінального кодексу України.
Почнемо зі статті 368. У ній зазначено, що службові особи не можуть приймати пропозицій, обіцянок чи самого хабара – неправомірної вигоди – за вчинення чи невчинення дій з використанням наданої влади чи службового положення в інтересах особи, яка пропонує таку вигоду. Це карається штрафом від однієї тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 – 25 500 гривень), або арештом на термін від трьох до шести місяців, або позбавленням волі на термін від двох до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи вести певну діяльність на термін до трьох років.
Інший бік медалі вказаний у статті 369. Коротко кажучи, то там сказано, що пропонувати, обіцяти чи давати хабар – теж злочин, який карається штрафом від п’ятисот до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 500 – 12 750 гривень), або обмеженням волі на термін від двох до чотирьох років, або позбавленням волі на той самий термін.
У статті 368-3 зазначено відповідальність учасників корупційних дій у випадку, якщо все відбувається в стінах юридичної особи. Покарання в таких випадках теж передбачають, але штрафи й терміни обмеження чи позбавлення волі менші.
Перспективи не дуже, чи не так? Зате тепер знаєш, що обидва кінці корупції б’ють боляче.
Звертайся до поліції, якщо тобі вдалося отримати докази вимагання хабара або ж застукати на гарячому. Для того аби дізнатися, що саме може вважатися доказом, прочитай четверту главу Кримінального процесуального кодексу України. Якщо коротко, то ними можуть стати аудіо- й відеозаписи протиправних дій. До речі, твої свідчення в ролі постраждалого чи свідка теж мають розглядатися як доказ. Проте надійніше буде, якщо разом з тобою свідчитимуть твої одногрупники й відповідні записи.
Якщо ж хочеться дізнатися більше про врегулювання питань корупції, можеш ознайомитися із Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції». Там, наприклад, можна знайти пункти про участь громадськості в запобіганні й протидії подібним речам. Одним словом, рекомендуємо до прочитання.
Зло коїться тоді, коли хороші люди мовчать, закривають очі та ігнорують його. Можливо, слід бути менш толерантними до такого, бо ніколи не знаєш, коли можеш опинитися на місці жертви. Виборюй свої права!
Опубліковано : 03.02.2019 15:17