Студент з Тернополя відверто розповів про життя і роботу в Швеції
Повідомляє tenews.org.ua 05.02.2019 14:17
Антон Побережний — студент одного з надзбручанських коледжів. Попри навчання, не втомлюється працювати. Знаходить час і для подорожей. У свої 20 років встиг побувати в Австрії, Угорщині, Польщі, Німеччині, Чехії, Словаччині, Італії. Не так давно повернувся зі Швеції. Їздив, щоб на світ подивитися і заробити у ньому. Як розповів нам цей молодий мандрівник, «своя копійка» потрібна, щоб не сидіти у батьків на шиї, почуватися фінансово незалежним. Похвальне прагнення «комп’ютерного» покоління!
Як романтичний впертюх до Стокгольма добирався
Найперші свої євро Антон заробив на автомийці у Варшаві, де у перерві між семестрами працював близько трьох місяців. Робота не була складною. Отримав задоволення, вивчив польську мову. А головне — додому повернувся не з порожніми руками. Незабаром за скеруванням свого навчального закладу порайзував до Німеччини: на фабриці фасував консервовані продукти. З часом розім’яв юнацькі м’язи в Італії, де живуть сестра та інші родичі.
Аж ось настала черга пізнати Швецію. Поїхав туди на свій страх і ризик, з біометричним паспортом прихопивши найнеобхідніші речі і легку перекуску. Роботу вирішив шукати вже на місці. Був упевнений, що заняття для своїх рук знайде за оголошеннями — благо, з англійською все о’кей, пише Високий Замок.
— Батьки не відраджували від цієї поїздки, — згадує Антон. — Знають: якщо я маю якийсь план, то марно мене відбивати від нього, свого неодмінно досягну. Трохи є впертюхом, мало кого слухаю — це одна з моїх проблем. Прислухаюся найперше до свого серця…
Гроші на поїздку студент позичив у тітки. Через сервіс BlaВlaCar знайшов попутне авто до Варшави. У тамтешньому аеропорту імені Шопена взяв квиток до Стокгольма, і за якусь «годину з копійками» був на тамтешньому летовищі Скавста. Там випадково надибав земляків-українців, які теж подалися на заробітки, і в одній машині з ними добрався до шведської столиці, що за 100 км від аеропорту. У помешканні своїх супутників засів за Інтернет і розмістив там пост про бажання попрацювати. Писав польською, а не англійською. Шведські фірми на нелегальну роботу іноземців не беруть. А от деякі некорінні підприємці на Скандинавах, найперше — поляки, на такий ризикований крок ідуть. Зі спраглими до роботи українцями домовляються швидко. Тож уже незабаром до Антона задзвонив пан Сташек і запропонував працю. Цей поляк давно живе у Швеції, заснував тут власну фірму.
Нелегальних заробітчан заманюють у свої сіті аферисти
З досвіду свого надто довірливого товариша Антон тепер знає, що на чужині при пошуку роботи за оголошенням треба бути вкрай обачним. Інакше потрапиш у халепу. Деякі «напівшведські» підприємці заманюють нашого брата до себе, платять українцям маленькими частками, дають невеликі гроші на прожиття, обіцяючи повністю розрахуватися після закінчення роботи. А коли ті вже збираються їхати на батьківщину і обмовляються про платню, цинічно «кидають» їх — можуть не заплатити ні гроша за три-чотири тижні роботи. Для цього видумують різні причини, провертають шахрайські схеми.
Скажімо, таку. Українські заробітчани виконують самовирівнювальну стяжку у приміщенні. Для приготування розчину власник фірми дає їм 10 мішків потрібної речовини, а між ними може впихнути «неформат» — мішок клею. У поспіху не помітиш, всиплеш його у міксер — як наслідок, поверхня виходить нерівною. Вся робота йде коту під хвіст. Вину за брак хитрий господар перекладає на українця — і не платить йому, штрафує. Через такого афериста друг Антона недорахувався двох тисяч євро…
— Але у мене з моїм працедавцем панувало повне взаєморозуміння, — каже студент (хочеться вірити йому). — На початках я фарбував фасад двоповерхового дерев’яного будинку, пізніше майстрував терасу, укладав бруківку, встановлював піддашшя, виготовляв плоти з дерева. Сил вистачало. Щоправда, був випадок, що коли добирався на об’єкт в один бік півтора години, тож після роботи падав у ліжко, навіть їсти не хотілося… Загалом робота подобалася. Господар казав, що з мене будуть люди — бо швидко вчуся, якщо чогось не знаю. Я вчився, бо мав стимул: за годину роботи Сташек платив 80 шведських крон (в еквіваленті менше восьми євро, але більше восьми доларів). В Україні про такі заробітки можна лише було мріяти.
Кварплату заробляв за три дні
Жив Антон зі старшими друзями-українцями в орендованій чотирикімнатній квартирі з просторою кухнею, ванною. Кімнати на двох. За оренду помешкання на місяць цій компанії випадало заплатити 2 тисячі доларів, по 300 євро з кожного. Юнак каже, що сума ця — порівняно невелика. Заробляв її лише за три дні.
Харчувався «по-молодіжному» — у закладах фастфудівської їжі, пабах. Хоча час від часу і сам «фантазував» біля плити: готував супи, макарони, м’ясо, нарізав салати — мама вдома навчила.
Працювали п’ять днів на тиждень, зрідка — ще й у суботу. Шеф нерідко розпитував про життя-буття в Україні. Дивувався, чому я, такий молодий хлопчина, подався у такі далекі заробітки. Відбувся фразою, що всі студенти хочуть заробити. Про мамину і батькову зарплати не розповідав. Бо якби господар почув про їхні 4 тисячі гривень, то, мабуть, не платив би Антонові у перерахунку на українські гроші зароблені ним 50 тисяч гривень. Обмежився би якимись 15-ма тисячами…
— Шведи добре знають українські реалії, — розповідає майбутній український електрик, своєю білою чуприною схожий трішки на скандинава. — Знають, що у нас війна. Що чиновники у нас погані. Що багато при владі злодійні. Попереднього разу, коли я працював у Німеччині, написав місцевому жителеві середню зарплату своїх батьків — і той схопився за голову…
Антон тепло відгукується про шведів.
— Тамтешні жителі — дуже прості люди. Багатство визначають не за дорогими машинами, дорогим одягом, золотими прикрасами. Їм «паралельно», хто як одягнутий, — на відміну від нас, коли «стрічають по одягу, а проводжають по розуму». Вони можуть ходити у білих запацьканих кросівках, заплямованому одязі, з неохайною зачіскою. І нічого страшного у цьому не побачать. Швеція — не країна «понтів». Багатство цінують душевне. Як і всі європейці, дуже приємні, ввічливі люди. Завжди усміхаються, готові допомогти тобі. Не дозволяють своїм робітникам працювати більше, ніж сім-вісім годин. Не дай Боже, хтось на будові з’явився без каски чи на висоту поліз без страхувального троса, — стоп-робота! Хвалять надзвичайно роботящих, тямущих українців. Коли ми хотіли підзаробити, просили нас відпочити. І самі вміють гарно організувати власне дозвілля…
І на апартаменти королеви подивився
У вихідні Антон не дармував. З допомогою Google шукав цікаві місця у Стокгольмі — і відразу гайда туди! Милувався палацом королеви, прогулювався мальовничими парками, багато фотографував. Щоправда, на дискотеки, як в Україні, не квапився — не було англомовної компанії. Із краянами і друзями-поляками ходили на риболовлю. Дивувався, що у жодній крамниці не міг знайти підкормки для місцевих осетрів: продавці не знали, що воно таке. Як розповів згодом авторові цих рядків друг-журналіст Володимир, де ж нашому Антонові було знати, що у водоймах Швеції риби так багато, що вона може клюнути навіть на ложку — жодної підкормки не треба…
Додому наш студент повернувся переповнений враженнями. Частину заробленого віддав позичальникам, частиною своїх євриків підсобив матусі. Решту планує вкласти у вигідну справу, дещо придбати — що саме, не розсекречував нам.
Каже, хотів би за нагоди знову поїхати до Швеції. Усім, хто теж планує гострити туди лижі, радить добре все зважити. Особливо це мають пам’ятати ті, у кого нема офіційного дозволу на працю.
— Не треба кидатися на перше-ліпше оголошення з пропозицією працевлаштування, — каже Антон. — Добре подумайте, перш ніж довіритися фірмі, яка прийме вас на нелегальну роботу. Остерігайтеся крутійства! Щоб швидше адаптуватися у чужому краї, наперед вчіть англійську! І ніколи не забувайте про ті риси українця, за які нас так поважають у світі. Їдьте сюди з радістю і працюйте! Швеція — чудова країна!
Опубліковано : 05.02.2019 14:17