У жовтні розпочнеться справжнє полювання на зарплати в конвертах
Повідомляє Бізнес Компаньйон 14.09.2018 20:17
"З жовтня в Україні почнеться глобальне полювання за компаніями, такими, що порушують трудове законодавство. 5 вересня 2018 року Кабінет міністрів України затвердив розпорядження про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення ", - пише у своєму блозі юрист Артем Кузьменко.
"В даному розпорядженні йдеться про комплексні заходи щодо детінізації зайнятості і доходів населення, які почнуться вже з 5 жовтня 2018 року. До цієї дати Держпраці доручено привести нормативну базу у відповідність і провести роз'яснювальну роботу з роботодавцями.
Фактично дане розпорядження говорить про те, що починаючи з жовтня будуть ініціюватися масові перевірки з метою виявлення порушень трудового законодавства. Беручи до уваги, що штрафи за порушення законодавства в цій сфері досить відчутні навіть для великого бізнесу (наприклад, в серпні на один з call-центрів в Житомирській області наклали штраф 4,5 млн грн), суб'єктам господарювання слід ретельно підійти до питань оформлення співробітників і виплати заробітних плат.
Відзначимо, це стосується всіх роботодавців без винятку, адже перевірки Держпраці не обходять стороною навіть дрібний бізнес, зокрема ФОП, що мають до 5-10 співробітників. А якщо допустити, що у такого підприємця все п'ять співробітників не оформлені належним чином, то сума штрафу може бути шестизначної. Очевидно, це загрожує руйнуванням для невеликого бізнесу.
Бізнесу варто підготуватися. Фактично повноваження інспекторів Держпраці досить широкі, а трудове законодавство - застаріле і досить складне. У зв'язку з цим ті чи інші порушення, швидше за все, можна виявити у 90% бізнесу.
В першу чергу, слід звернути увагу на критичні порушення, за які встановлені максимальні штрафи. До пімеру, наявність неоформленого працівника (в тому числі неналежне оформлення, наприклад за цивільно-правовим договором) загрожує штрафом у 30 мінімальних заробітних плат за кожного, недопуск інспектора до перевірки - 100 мінімальних зарплат.
В першу чергу, слід звернути увагу на критичні порушення, за які встановлені досить високі штрафи, а саме: неоформлення працівників (в тому числі неналежне оформлення, наприклад за цивільно-правовим договором) - штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат за кожного працівника, або недопуск інспектора до перевірки - штраф у розмірі 100 мінімальних заробітних плат. Перевірки можуть бути як плановими, так і позаплановими. Що це означає?
Планові перевірки проводяться з певною періодичністю:
з високим ступенем ризику - не частіше ніж один раз на рік;
із середнім ступенем ризику - не частіше ніж один раз на два роки;
з незначним ступенем ризику - не частіше ніж один раз на п'ять років.
Позапланові перевірки проводяться незалежно від кількості раніше проведених перевірок, за наявності інформації про факти порушення законодавства про працю.
Підстави для проведення позапланових досить широкі, фактично перевірити можуть будь-який суб'єкт господарської діяльності. Наведу перелік підстав для перевірки:
- за зверненням працівника про порушення відносно нього законодавства про працю;
- за зверненням фізичної особи, щодо якої порушено правила оформлення трудових відносин;
- за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежено законодавством;
- за рішенням суду, з повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю;
- за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю) про виявлені в ході виконання ними контрольних повноважень ознак порушення законодавства про працю;
- за інформацією Держстату та його територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати.
Підставою також може стати інформація УКРІНФОРМ та її територіальних відділень про невідповідність кількості працівників роботодавця обсягами виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників по відповідному виду економічної діяльності; факти порушення законодавства про працю, виявлених в ході контролю; фактах господарської діяльності без державної реєстрації в порядку, встановленому законом; роботодавців, що мають заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, що перевищує мінімальний страховий внесок за кожного працівника.
Або інформація Пенсійного фонду України про:
- роботодавців, які нараховують заробітну плату менше мінімальної;
- роботодавців, у яких відносно працівників відсутнє сполучення про прийняття на роботу;
- роботодавців, у яких протягом місяця кількість працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилася на 20 і більше відсотків;
- працівників, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами у одного роботодавця понад рік;
- роботодавців, у яких відносно працівників немає нарахувань заробітної плати у звітному місяці (відпустка без збереження заробітної плати без дотримання вимог Кодексу законів про працю України та Закону України "Про відпустки");
- роботодавців, у яких протягом року не проводилася індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації;
Роботодавець, у яких 30 і більше відсотків працівників працюють на умовах цивільно-правових договорів;
- роботодавців з чисельністю 20 і більше працівників, у яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників;
А також профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених в ході громадського контролю за дотриманням законодавства про працю.
На закінчення варто відзначити, що на даний момент перевірки Держпраці за розміром застосовуваних санкцій стали в один ряд з перевірками податкових органів, і до їх проведення та підготовки до перевірки варто ставитися більш ніж серйозно.
Адже під час перевірок інспектори часто допускають велику кількість порушень, що в перспективі дозволяє ефективно оскаржувати результати перевірок в судовому порядку. Ми рекомендуємо компаніям провести аудит трудових питань на підприємстві для мінімізації ризику отримати мільйонні штрафи. Адже найчастіше скасувати рішення про застосування тих чи інших санкцій за результатами перевірки не вдається навіть у судовому порядку ".
Опубліковано : 14.09.2018 20:17