В Тернополі батьки виграли суд у школи, в якій тримали дітей в ізоляторі
Повідомляє 20 хвилин 26.03.2018 15:17
Тернопільська родина Туркотів виграла суд у спецшколи, з якої спершу відрахували їхніх дітей з особливими потребами, а потім на всю країну у телепрограмі “приписали” дітям діагнози, яких насправді не було.
— Хотіла б сказати усім батькам, — каже Людмила Туркот. — Якщо з вашими дітьми трапляється подібне, не мовчіть. Підіймайте ті питання, звертайтесь в управління, а то і до суду. Мені також «добрі» люди говорили, що нічого в мене не вийде.
Але, як бачите, справедливість таки є. Тепер школа повинна спростувати таким же чином оприлюднену її представниками інформацію та сплатити моральну компенсацію. Крапку в цій історії суд поставив 5 березня 2018. Позов родина подавала ще у жовтні 2016.
— Суд визнав дії Тернопільської спеціальної загальноосвітньої школи щодо відрахування наших дітей з числа учнів неправомірними, — розповідає тернополянка Людмила Туркот. — Адже нема в Україні такого закону, відповідно до якого діток можна було відрахувати зі школи посеред навчального року.
Ще суд сказав спростувати в телепрограмі на “Інтері” поширену вчителем недостовірну інформацію про енурез, енкопрез. Та стягнути зі школи моральну компенсацію як за неправомірне відрахування, так і поширення недостовірної інформації.
Після рішення суду попросила пробачення і сама вчителька, яка “приписала” під час програми дітям неіснуючі діагнози. Мовляв, не знає, чому тоді так зробила. Втім, батьки таки хочуть почути таке ж вибачення від програми.
— Скільки мені здоров'я за ці роки з'їли, скільки бруду на мене вилили, — каже вона. — І батьків інших підбурювали, підписи серед них збирали за відрахування моїх дітей. Треба було то все пережити.
Дітей тримали в ізоляторі
Історія із родиною Туркотів розпочалась ще у 2014 році. Тоді 10— річного Дмитрика та 7— річну Христину, дітей з особливими потребами, адміністрація спецшколи намагалась витурити із навчального закладу посеред навчального року. Мовляв, ці діти заважають вчитися іншим учням і взагалі з їхніми діагнозами не придатні для навчання. Відтак їхнє місце — в інтернаті.
Батьки звернулись до очільниці управління освіти, і та запевнила, що діти продовжуватимуть навчання. Коли ж почався новий навчальний рік, маленькі Туркоти почали незвично для себе поводитись. Причину такої поведінки випадково з'ясував батько Ігор Туркот. — Якось він, привізши дітей на навчання, уже дорогою на роботу згадав, що не віддав вихователям памперси, — каже Людмила Туркот. — Тому вирішив повернутись і таки віддати.
Та коли приїхав, то не застав дітей в класі. Ті сиділи, як виявилось згодом, не перший раз, окремо в ізоляторі. А із січня 2015 року дітей таки відрахували зі школи. Історія потрапила на телеканал у грудні 2015 року у програму “Стосується кожного”. Вчитель, розповідаючи журналістам про проблеми з Туркотами, поміж тим сказала, що в діток не було навичок самообслуговування, “спостерігався енурез, енкопрез”.
Дітей ображали
Незважаючи на спротив адміністрації спецшколи, родина продовжувала у Тернополі боротьбу за право своїх дітей навчатися. Щоб повернути їх у школу, родині довелося пройти і ряд комісій, оббити чимало чиновницьких порогів. Врешті, після втручання дружини президента, після ряду публікацій у ЗМІ, участі у телепрограмі, за місяць до закінчення навчального року, у квітні 2016, діти змогли повернутися у школу. І, зважаючи на те, що висновків у школі із ситуації не зробили, родина подалась до суду. Про це йшлося у статті “Тернополянка подала до суду на міське управління освіти і школу” від 25 квітня 2017.
— Керівництво закладу, управління освіти ніяк не могло заспокоїтись, — пояснювала свій позов тоді Людмила Туркот. – На діток знову почали намовляти, що вони заважають на уроці. Знову почали підбурювати вчителі, батьків. Вся ця ситуація уже добряче набридла.
Згодом ситуація у навчальному закладі з того часу дещо змінилася: прийшли нові вчителі, а в школі почались ремонти. Відремонтували в тому числі і приміщення сумно відомого ізолятора.
— Хочу сказати, що очільниця міського управління освіти певні висновки зробила, — продовжує Людмила Туркот. — Адже, на яку б проблему я у школі не вказувала, завдяки їй проблему виправляли. Треба щось відремонтувати, замінити — ремонтували та замінювали.
Втім, щодо самого навчання діток із особливими потребами, то, на думку пані Людмили, вона печальна. — Вони ж звикли працювати за старими методами, — додає вона. — Закрив двері, — що хочу, то роблю. Окрім того, постійно плачуть, що їм важко. Я ж вважаю, що люди, які прийшли в такий заклад, повинні розуміти, на що йдуть. А не поводитись так, наче надають нам якусь послугу, а не виконують роботу, за яку отримують гроші.
Малий “вдарився” об парту
На цьому проблеми для пані Людмили не закінчились. Наприкінці лютого 2018 року стався ще один прикрий інцидент.
— Зі школи зателефонували і повідомили, що син “зачепився за табуретку і вдарився оком об парту”, — додає пані Людмила. — Мовляв, не переживайте, все гаразд, але так трапилося. Знаючи, що в дитини все нормально з координацією, це було дивно. Я відповіла, якщо він сам вдарився, це одне, але якщо ні — то щоб на мене не ображались потім. Я приїхала у школу, і пішли з директором переглядати відео, адже в нашому класі встановлена відеокамера.
Побачене на відео шокувало. Зблідла і директор, адже вона до того моменту не бачила відео з класу.
— Урок вела одна із старих вчителів, бо, як я розповідала раніше, багато працівників прийшло нових, — додає пані Людмила. — І вона чи не знала про камеру, чи забула. Словом, вона потягнувши його за руку, швирнула об парту. Дитина вдарилась, вийшла кров. Вчителька ж не покликала ані медсестру, ані няню. А просто півгодини сиділа і дивилась на те, як він плаче, аж поки няня не почула плач дитини та не покликала медсестру
. Інцидент не залишився поза увагою батьків. Батьки звернулись в управління освіти, до адміністрації школи. Як результат — вчитель написала заяву на звільнення за згодою сторін. Згодом почала скаржитись, що звільнили її незаконно.
— Після цього відео не дивно, чому на початках, коли встановлювали камери, деякі вчителі були проти, — додає вона. — А що? Закрив двері, і працюєш… І ніхто нічого не дізнається. Тому, хотіла б сказати усім батькам – якщо з вашими дітьми трапляється подібне, не мовчіть. Підіймайте ті питання, звертайтесь в управління, а то і до суду. Мені також «добрі» люди говорили, що нічого в мене не вийде. Але, як бачите, справедливість таки є.
Готові відповідати за помилки
Чи подаватимуть апеляцію на рішення суду? Директор Тернопільської спеціальної загальноосвітньої школи Лариса Акменс відповіла, що рішення суду тільки нещодавно отримали на руки і без адвоката таких рішень не ухвалює.
— Ясно, що моя позиція — налагоджувати стосунки, діти навчаються в нашій школі, — говорить Лариса Акменс. — Я не хочу продовження конфлікту. Як керівник, я би хотіла, щоб все було в рамках чинного законодавства. Ми не хочемо порушувати нічиї права.
Щодо інциденту в лютому, то директор підтвердила інформацію про звільнення вчительки за угодою сторін та роботу шкільної комісії щодо вивчення даної ситуації. А також те, що згодом вчителька поскаржилася в управління освіти
. — Дана вчителька викладала у школі СПО. Хочу, наголосити, її вчинок не є типовим для нашого закладу, — продовжує вона. — Це поодинокий випадок. Якби ми знали, що так складеться ситуація, ми би зробили все можливе щоб уникнути даного інциденту. Щороку по школі видаються накази про особисту відповідальність вчителя, про права і захист дітей від будь— яких форм насильства та запобігання жорстокому поводженню з дітьми. Вчитель повинен бути морально стійким, професійним та працювати в співпраці з батьками і ніяким чином не нашкодити дитині. Тому ми працюємо, дотримуючись законодавства та цінуючи свою роботу. Іде реформа освіти, і ми також змінюємось.
За словами пані Акменс, в даній ситуації допомогло відеоспостереження, яке дало можливість комісії зробити об’єктивні висновки. Камери у школі встановлені в місцях загального користування та в даному класі.
— Зараз наш заклад є одним з найбільш забезпечених камерами відеоспостереження, — каже вона. — Були батьківські збори, запропонували встановити камери в усіх класах. Але поки що не всі батьки та вчителі погодились. Нам, до речі, управління освіти іде назустріч в цьому питанні.
Опубліковано : 26.03.2018 15:17